Borno suicide bomb_police confirmed eight people killed(readmore)

The Police Command in Borno yesterday confirmed eight persons killed in an early morning suicide bomb attack in a mosque in Konduga Local Government Area (LGA) of the state.

Mr. Edet Okon, the Police Public Relations Officer (PPRO), said in a statement issued in Maiduguri that seven other persons sustained injuries in the attack.

Okon disclosed that a suspected male suicide bomber detonated an Improvised Explosive Device (IED) strapped to his body during an early morning congregational prayer at the Goni Modu Lashibe mosque in Konduga.

He said the suicide bomber killed himself and seven other worshipers, while seven others sustained injuries.

3 comments

  1. I simply want to tell you that I am just all new to blogging and really enjoyed this page. More than likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely come with terrific articles. Kudos for sharing your website page.

  2. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.