Lamela Signs New Contract With Tottenham–Worldloaded

Erik Lamela became the latest Tottenham star to sign a new contract as the Argentine playmaker agreed a four-year deal with the north London club on Friday.

Lamela’s new terms will keep him at Tottenham until 2022 as he followed in the footsteps of Son Heung-min and Harry Kane, who have also signed improved deals since the end of last season.

“We are delighted to announce that Erik Lamela has signed a new contract with the Club, which will run until 2022,” a statement on Tottenham’s website said.

Lamela made his comeback from injury last November and went on to make 33 appearances, scoring four goals including a brace on the final day of the season against Leicester.

The 26-year-old joined Tottenham from Roma in 2013 and has since scored 23 goals in 154 appearances.

Lamela has 23 caps and three goals at international level for Argentina since making his debut in 2011.

He began his pre-season with a first-half hat-trick in Tottenham’s friendly against Southend and will be part of the club’s pre-season tour of the United States.

6 comments

  1. SMAZ換能器傳送更穩定,更安全,更有效,和疼痛更少的HIFU能量。 SMAZ不需要應用較高的能量便可到達浅肌肉腱膜層。主要治療:-抬頭紋 -眉間紋 -鼻樑紋 -魚尾紋 -法令紋 -淚溝 -木偶紋 -垂直唇紋 -嘴角紋 -頸紋

  2. I simply want to tell you that I am very new to weblog and honestly savored this web blog. Likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have tremendous article content. Many thanks for sharing your website page.

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.