“I Have Not Seen My Son For 15 Years” – Mother Of Boko Haram Leader

The Mother Of the Boko Haram Leader, Abubakar Shekau narrates how she was not able to see her son for years

Driving west from the city of Maiduguri, Nigeria, the roads get narrower as the towns get smaller. Along the road lie, bullet-ridden buildings and security checkpoints as vigilante members patrol gates, all signs of a region where people are trying their best to protect themselves. After three hours VOA ends up in Yobe state, at a village called Shekau. Here, elders and community leaders take VOA to meet Falmata Abubakar, who they say is the mother of Boko Haram leader Abubakar Shekau.

His father was a local district imam before passing away a few years ago.
Falmata Abubakar is the mother Abubakar Shekau, the leader of the terrorist organization, Boko Haram. She granted her first media interview to VOA, saying she has not seen her son in 15 years.
Falmata said she had never spoken to journalists before VOA approached her, and she does not know where her son is hiding.

4 comments

  1. FineScan 會在肌膚上製造數以千計的細小深入傷口,即所謂的顯微加熱區(microthermal zone),但要確保每次治療時皆有部份組織不受能量影響,於是,每一個顯微加熱區的作用雖然強烈而明顯,但周圍都包覆著正常且結構完整的皮膚組織,使傷口能在短時間內癒合,並替換之前有缺陷的受損組織。Finescan不僅可讓表皮新生,更可促進深層膠原再生,從內而外徹底喚醒細胞,瞬時找回年輕時的肌膚狀態。憑藉最新的雙軸技術,FINESCAN 6可治療 – 面部 – 頸部 – 暗瘡凹凸洞 – 增生性疤痕

  2. I simply want to mention I’m beginner to blogging and really liked this blog site. Likely I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with fabulous well written articles. Thanks for revealing your webpage.

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.